ZTE Blade A72s Price in Pakistan

ZTE Blade A72s Price Retail
ZTE Blade A72s Price in Pakistan Retail Market is 21,999/- RS. Its released on july 08, 2023. ZTE Blade A72s have Polycarbonate Body , it”s 50MP (Megapixels) Triple camera. ZTE A72s is Running on the Unisoc Tiger T616 processor with android 12 and ZTE Operating System is MyOS. 22W (Watts) Charger with 5000 mah Battery Power. In additional, up to *8GB Expended RAM (4GB + 4GB Virtual) , 128GB (Gigabytes) Storage. Lets Move on Detail Feature Of ZTE Blade A72s.
Key Features of ZTE Blade A72s
21,999/- RS

Pictures Of ZTE Blade A72s
Detail Specifications Of ZTE Blade A72s
Build In
| Model | Blade A72s |
| Dimension | 168 x 77.5 x 98.6 mm |
| Color | – Sky Blue – Space Gray |
| Weight | 195 g |
| Operating System | MyOS 12 |
| Android Version | Android TM 12 |
| Chipset (SoC) | Unisoc Tiger T616 |
| Type | 12 nm (Nanometer) |
| Processor (CPU) | 2 x 2.0 GHz ARM Cortex-A75 , 6 x 1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| CPU Frequency | 2000 MHz (Megahertz) |
| GPU (Graphical Processing Unit) | ARM MALI-G52 |
| GPU Frequency | 750 MHz (Megahertz) |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M)|40 |
| CPU Frequency | 2200 MHz (megahertz) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
Camera A72s (Front/Rear)
| Rear | – 50 Megapixel (AI CAM) – 2MP Depth Sensor – 2MP Macro Sensor |
| Front | 5MP |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | SHORT VIDEO, VIDEO, BEAUTY, PORTRAIT, TIME-LAPSE, DOCUMENTS |
| Video Recording | 30FPS/1080P , 30FPS/720P , 30FPS |
Memory/Storage A72s
| ROM | 128 GB (GigaBytes) |
| RAM | 4GB (GigaBytes) + 4GB Virtual Expended |
| Frequency | 2300 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR 4 |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | UP TO 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ❌(No Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power A72s
| Capacity | 5000mAh (Li-Polymer) |
| Talk Time | 5 Hours |
| Standby Time | 88 Hours |
| Charging | 22W, 10V/5A (Fast Charging, Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 4.2 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB/ TYPE-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes, 3.5mm |
| Charge Output | 10V , 5A |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ✔️Yes |
Display and Design A72s
| Size | 6.75″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio | 84% |
| Type | IPS LTPS |
| Resolution | FHD 720*1600 ~ 260 ppi |
| Material | LCD |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz |
| PWM Frequency | 1600Hz |
| Contrast Ratio | 2,000,000:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | Multi-touch DCI-P3 WIDE COLOUR GAMUT |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |










