Xiaomi Redmi 12 Price in Pakistan

Xiaomi Redmi 12 Price Retail
Xiaomi Redmi 12 Price in Pakistan is 32,999 Rs. Its released on June 15, 2023. Xiaomi Redmi 12 has a Plastic Style, a Pounch-hole Notch Body, and its 50MP (Megapixels) main camera with Crystal Clear Image. It is Running on the MediaTek G88 Processor. 18-watt charger with 9V Volts and a large 5000mah capacity Battery, 4GB (Gigabytes) RAM, 128GB (Gigabytes) ROM, and Xiaomi Operating System MIUI 14 OS, It comes with Android 13. A Detailed List Of Xiaomi Redmi 12.
Key Features Of Xiaomi Redmi 12
32,999/-

Pictures Of Xiaomi Redmi 12
Detail Specification Of Xiaomi Redmi 12
Build In
| Model | Redmi 12 |
| Dimension | 168.7 x 76.4 x 8.7 mm |
| Color | – Sky Blue – Polar Silver – Midnight Black |
| Weight | 198 g |
| Operating System | MIUI 14 |
| Android Version | Android TM 13 |
| Chipset (SoC) | Mediatek Helio G88 MT6769H |
| Type (Process ) | 12 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | 2 x 2.0 GHz ARM Cortex-A75 , 6 x 1.85 GHz Cortex-A55 Cores: 8 |
| Frequency (CPU) | 2000 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | ARM Mali-G52 core : 2 |
| Frequency (GPU) | 1000 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | No |
Camera Redmi 12 (Front/Rear)
| Rear | – 50 Megapixel, f/1.8, (Wide) – 8 MP (Ultrawide), f/2.4 – 2 MP (Macro), f/2.4 |
| Front | – 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 30FPS/1440P – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage Redmi 12
| ROM | 128 GB (Gigabytes) |
| RAM | 4GB (Gigabytes) |
| Frequency (RAM) | 1800 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ❌(No Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power Redmi 12
| Capacity | 5000mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 37 Hours |
| Standby Time | 20 days |
| Charging | 18W, 9V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.3 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes |
| Charge Output | 9V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design Redmi 12
| Size | 6.79″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 85.4 % |
| Type | IPS LTPO |
| Resolution | HD 1080 x 2460 |
| Pixel Density | 369 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 550 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz |
| PWM Frequency | – |
| Aspect Ratio | 2.278:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – IP53 |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |














