Samsung S24 FE Price in Pakistan

Samsung S24 FE Price Retail
Samsung S24 FE Price in Pakistan retail market is 219,999 Rs. It is released on November 11, 2024. Samsung S24 FE features a top-notch display with a dot design, while. it’s has a 50MP (Megapixels) triple camera. It is powered by the efficient Samsung Exynos 2400e processor and equipped with a 25-Watts charger that operates at 5V, as well as a large 4700mAh battery. With 8GB (Gigabytes) of RAM and 256GB (Gigabytes) of internal storage. It is runs on the Samsung One UI 6.1 operating system and based on Android 14.
Key Features Of Samsung S24 FE
219,999/- RS

Pictures Of Samsung S24 FE
Detail Specification Of Samsung S24 FE
Build In
| Model | Galaxy S24 FE |
| Dimension | 162 x 77.3 x 8 mm |
| Color | – Graphite – Mint – Gray – Blue |
| Weight | 213 g |
| Bulid | Glass front (Gorilla Glass Victus+), glass back (Gorilla Glass Victus+), aluminum frame |
| Operating System | One UI 6.1 |
| Android Version | Android TM 14 |
| Chipset (SoC) | Samsung Exynos 2400e |
| Type (Process ) | 4 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | 10-core (1×3.1 GHz + 2×2.9 GHz + 3×2.6 GHz + 4×1.95 GHz) Cores: 8 |
| Frequency (CPU) | 2900 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | Xclipse 940 core : 5 |
| Frequency (GPU) | 1300 MHz Megahetz |
Network And Connectivity Galaxy S24 FE
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) 5G : NR, FDD, TDD |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ✔️Yes |
Camera Galaxy S24 FE (Front/Rear)
| Rear | 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.57″, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 75mm (telephoto), 1/4.4″, 1.0µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.0″, 1.12µm |
| Front | – 10 MP, f/2.4, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS – HDR10+ – Digital Image Stabilization – Digital Zoom |
| Video Recording | – 8k – 4k – 2k – 30FPS/1440P – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage Galaxy S24 FE
| ROM | 256 GB (Gigabytes) |
| RAM | 8 GB (Gigabytes) |
| Frequency (RAM) | 3200 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR5 |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools Galaxy S24 FE
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (In-Display) |
| SAR Sensor | – |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power Galaxy S24 FE
| Capacity | 4700mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 44 Hours |
| Standby Time | 20 days |
| Charging | 25W, 5V/5A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD (Hybrid) |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.3 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | No |
| Charge Output | 5V Volts / 5A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design Galaxy S24 FE
| Size | 6.7″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 88.1 % |
| Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Resolution | FHD 1080 x 2340 |
| Pixel Density | 385 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 1900 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz/120Hz |
| PWM Frequency | – |
| Aspect Ratio | 2.167:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Face unlock – Corning Gorilla Glass – IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |










