Redmi 13 Price in Pakistan

Redmi 13 Price Retail
Redmi 13 Price in Pakistan is Starts From 34,999/- to 39,999/- Rs. It is released on June 15, 2024. The Xiaomi Redmi 13 features a plastic body with a punch-hole notch design and a high-quality 108MP (megapixel) camera that captures crystal-clear images. It’s powered by a Mediatek Helio G91 Ultra processor and comes with an 33W (watts) charger that operates at 9V (volts), as well as a large 5000mAh battery. The phone has 8GB (Gigabytes) of RAM and 128GB or 256GB (Gigabytes) of internal storage and runs on the latest HyperOS operating system developed by Xiaomi. It also comes with Android 14.
Key Features Of Xiaomi Redmi 13
34,999/- to 39,999/- Rs

Pictures Of Xiaomi Redmi 13
Detail Specification Of Xiaomi Redmi 13
Build In
| Model | Redmi 13 |
| Dimension | 168.6 x 76.3 x 8.3 mm |
| Color | Black , Blue , Pink & Gold |
| Weight | 205 g |
| Operating System | HyperOS |
| Android Version | Android TM 14 |
| Chipset (SoC) | Mediatek Helio G91 Ultra |
| Type (Process ) | 12 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | 2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.8 GHz Cortex-A55 Cores: 8 |
| Frequency (CPU) | 2000 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | ARM Mali-G52 core : 2 |
| Frequency (GPU) | 1000 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ❌No |
Camera Redmi 13 (Front/Rear)
| Rear | – 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67″, 0.64µm, PDAF – 2 MP (Macro), f/2.4 |
| Front | – 13 MP, f/2.2, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 30FPS/1440P – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage Redmi 13
| ROM | – 128 GB (Gigabytes) – 256 GB (Gigabytes) |
| RAM | 8GB (Gigabytes) |
| Frequency (RAM) | 1800 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ❌(No Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power Redmi 13
| Capacity | 5000mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 37 Hours |
| Standby Time | 20 days |
| Charging | 33W, 9V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.3 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes |
| Charge Output | 9V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design Redmi 13
| Size | 6.79″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 85.4 % |
| Type | IPS LTPO |
| Resolution | HD 1080 x 2460 |
| Pixel Density | 369 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 550 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz |
| PWM Frequency | – |
| Aspect Ratio | 2.278:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – IP53 |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |











