itel S23 Plus Price in Pakistan

itel S23 Plus Price Retail
itel S23 Plus Price in Pakistan Retail’s Market is 39,999/- Rs. It’s Released on September 15, 2023. itel S23 Plus have Punch-hole & Dynamic Port on top notch display, its 50MP (Megapixels) Dual camera. Its Running on the Unisoc Tiger T616 Processor.18W (Watts) Charger with 5V (Volts) and large 5000mah capacity Battery. In addition up to *16GB Extended (8Gigabytes+8Gigabytes) RAM, 256GB (Gigabytes) ROM and itel Operating System itel OS and It’s came with Android 13. Detail List is Below of itel S23 Plus.
Key Features Of itel S23 Plus
39,999/- RS

Pictures Of itel S23 Plus
Detail Specification Of itel S23 Plus
Build In
| Model | itel S23+ |
| Model Alternate Name | itel S23 Plus |
| Dimension | 7.9 mm Thickness |
| Color | – Lake Cyan – Elemental blue |
| Weight | 178g (Grams) |
| Operating System | itel OS 13 |
| Android Version | Android TM 13 |
| Chipset (SoC) | Unisoc Tiger T616 |
| Type (Process ) | 12nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | 2 x 2.0 GHz ARM Cortex-A75 , 6 x 1.8 GHz Cortex-A55 |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| Frequency (CPU) | 2000 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | ARM MALI-G52 core : 2 |
| Frequency (GPU) | 750 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | No |
Camera (Front/Rear)
| Rear | – 50 Megapixel, f/1.6, (Wide) – 0.08 MP (Depth), f/2.4 |
| Front | – 32 MP, f/2.2, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage
| ROM | 256GB (Gigabytes) |
| RAM | *16GB (8Gigabytes+8Gigabytes Expendable) |
| Frequency (RAM) | 1600 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | No |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (In-Display) |
| SAR Sensor | – |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 5000mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 44 Hours |
| Standby Time | 20 days |
| Charging | 18W, 9V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.0 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes |
| Charge Output | 9V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design
| Size | 6.78″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 84 % |
| Type | AMOLED LTPO |
| Resolution | FHD 1080 x 2400 |
| Pixel Density | 388 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 500 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 90Hz |
| PWM Frequency | – |
| Aspect Ratio | 2.222:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – Amoled Curved Glass – 3D Curved Glass – Corning Gorilla Glass 5 – Dynamic Port on Charging or Any Notification |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |















