itel A70 Pro Price in Pakistan

itel A70 Pro Price Retail
itel A70 Pro Price in Pakistan Retail Market is 25,999 Rs. itel A70 Released on January 24, 2024. itel A70 Pro has V-shaped dew drop Notch 60Hz IPS Display. This Phone Has a 13MP (Megapixels) Main Camera With Extra Clear Image. It is Running on the Unisoc Tiger T603 Processor and came with Android 13 Go edition. It Supported with 10W (Watts) Fast Charger with 5V (Volts) and a large 5000mAh Battery.
In additional, Up to *12GB (4 Gigabytes + 8 Gigabytes) RAM, 256GB (Gigabytes) Storage and It can Support External Storage Up to 1 TB. This Phone is Comes in Stylish Black, Brilliant Gold, Field Green and Azure Blue Colors. itel Operating System is itelOS. It has Dynamic Bar on notch.
Key Features Of itel A70 Pro
25,999/- RS

Pictures Of itel A70 Pro
Detail Specification Of itel A70 Pro
Build-In
| Brand | itel |
| Series | Awesome Series |
| Name | A70 Pro |
| Dimension | 164 x 76 x 8.6 mm |
| Color | – Starlish Black – Brilliant Gold – Field Green – Azure Blue |
| Material | Plastic (Polycarbonate) |
| Weight | 190 g |
| Operating System | itel OS 13 |
| Android Version | Android TM 13 Go Edition |
| Chipset (SoC) | Unisoc Tiger T603 |
| Type (Process ) | 12 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | 2 x 1.8 GHz Cortex-A54 , 6 x 1.6 GHz Cortex-A54 |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| Frequency (CPU) | 1800 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | Mali-G57 MP1 core : 1 |
| Frequency (GPU) | 680 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ❌No |
Camera (Front/Rear)
| Rear | – 13MP (Megapixels) Wide, f/1.8, AF supported – 0.08MP (Megapixels) AI Cam Depth Sensor, f/2.4 |
| Front | – 8 MP (Megapixels), f/2.4 |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Photo – Continuous Shooting – Auto-focus – AI Cam – Beauty – Digital zoom – Slow motion – Time lapse – Portrait – AR Shot – Documents |
| Video Recording | – 30FPS/720P – 30FPS/360P |
Memory/Storage
| ROM | 256 GB (Gigabytes) |
| RAM | 4GB (Gigabytes) + 8GB (Gigabytes) Expendable |
| Frequency (RAM) | 1600 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-Mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ✔️(Yes Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 5000mAh (Milliampere Hour) |
| Type | Li-Polymer (Li-ion) |
| Talk Time | 5 Hours |
| Steaming Time | 16 Hours |
| Standby Time | 360 Hours |
| Charging | 10W, 5V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 4.2 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes |
| Charge Output | 5V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ❌No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design
| Size | 6.6″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 84% |
| Type | IPS LTPS |
| Resolution | HD 720 x 1640 |
| Pixel Density | 267 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 500 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Depth | 24 bit |
| Aspect Ratio | 2.239:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Dynamic Bar on Notch |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |













