itel A100 Price in Pakistan

itel A100 Price Retail
itel A100 Price in Pakistan Retail Market is Starts From 23,999/- Rs. itel A100 Price Released on September 09, 2025. itel A100 has V-shaped dew drop Notch 90Hz IPS Display. This Phone Has a 8MP (Megapixels) Main Camera With Extra Clear Image. It is Running on the Unisoc T7250 Processor and came with Android 15 Go edition. It Supported with 15W (Watts) Fast Charger with 5V (Volts) and a large 5000mAh Battery.
In additional, Up to *12GB (4 Gigabytes + 8 Gigabytes) RAM, 128GB (Gigabytes) Storage and It can Support External Storage Up to 1 TB. This Phone is Comes in Fresh Green, Star Titanium, Shadow Titanium Colors. itel Operating System is itelOS. It has Dynamic Bar on notch.
Key Features Of itel A100
23,999/- RS

Pictures Of itel A100
Detail Specification Of itel A100
Build-In
| Brand | itel |
| Series | Awesome Series |
| Name | A100 |
| Model | |
| Dimension | 164 x 76 x 8.6 mm |
| Color | Fresh Green, Star Titanium, Shadow Titanium |
| Material | Plastic (Polycarbonate) |
| IP Certification | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Weight | 187 g |
| Operating System | itel OS 15 |
| Android Version | Android TM 15 Go Edition |
| Chipset (SoC) | Unisoc T7250 |
| Type (Process ) | 12 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| Frequency (CPU) | 1800 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | Mali-G57 MP1 core : 1 |
| Frequency (GPU) | 680 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ❌No |
Camera (Front/Rear)
| Rear | – 8MP (Megapixels) Wide, HDR Mode, Pro Mode, Automatic multi-scene identification, Enhanced highlight suppression effect, Clearer backlight photos, Camera Beauty, 11 Types of Photography Filters, Wide-angle Mode(Front Camera), 4x Zoom, Time-lapse, Panorama, Portrait, Maximum 1080P 30fps video resolution, etc. – 0.08MP (Megapixels) AI Cam Depth Sensor, f/2.4 |
| Front | – 8 MP (Megapixels), f/2.4 |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Photo – Continuous Shooting – Auto-focus – AI Cam – Beauty – Digital zoom – Slow motion – Time lapse – Portrait – AR Shot – Documents |
| Video Recording | – 30FPS/720P – 30FPS/360P |
Memory/Storage
| ROM | 128 GB (Gigabytes) |
| RAM | 4GB (Gigabytes) + 8GB (Gigabytes) Expendable |
| Frequency (RAM) | 1600 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-Mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ✔️(Yes Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 5000mAh (Milliampere Hour) |
| Type | Li-Polymer (Li-ion) |
| Talk Time | 5 Hours |
| Steaming Time | 16 Hours |
| Standby Time | 360 Hours |
| Charging | 15W, 5V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 4.2 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes |
| Charge Output | 5V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ❌No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design
| Size | 6.75″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 84% |
| Type | IPS LTPS |
| Resolution | HD 720 x 1640 |
| Pixel Density | 260 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 700 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Color Depth | 24 bit |
| Aspect Ratio | 2.239:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Dynamic Bar on Notch – IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |










