Infinix Smart 10 Plus Price in Pakistan

Infinix Smart 10 Plus Price Retail
Infinix Smart 10 Plus Price in Pakistan Retail Market is 30,999/- Rs. Infinix Smart 10 Plus Released on June 09, 2025. Infinix Smart 10 Plus has Punch-hole Notch 120Hz IPS Display. This Phone Has a 8MP (Megapixels) Main Camera With Extra Clear Image. It is Running on the Unisoc T7250 Processor and came with Android 15. It Supported with 18W (Watts) Fast Charger with 7.5V (Volts) and a large 6000mAh Battery. In additional, Up to *8GB (4 Gigabytes + 4 Gigabytes) RAM, 128GB (Gigabytes) Storage and It can Support External Storage Up to 1 TB. This Phone is Comes in Sleek Black, Titanium Silver, Iris Blue, Ruby Red Colors. Infinix Operating System is XOS. It’s has Magic Ring on Display.
Key Features Of Infinix Smart 10 Plus
30,999/- Rs

Pictures Of Infinix Smart 10 Plus
Detail Specification Of Infinix Smart 10 Plus
Build-In
| Brand | Infinix |
| Name | Smart 10 Plus |
| Model | X6725B_C, X6725B |
| Dimension | 165.6 x 77 x 8 mm |
| Color | Sleek Black, Titanium Silver, Iris Blue, Ruby Red |
| Material | Plastic (Polycarbonate) |
| Weight | 199 g |
| Operating System | XOS 15 |
| Android Version | Android TM 15 |
| Chipset (SoC) | Unisoc T7250 |
| Type (Process ) | 12 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| Frequency (CPU) | 2300 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | Mali-G57 MP1 core : 2 |
| Frequency (GPU) | 650 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ❌No |
Camera (Front/Rear)
| Rear | – 8MP (Megapixels) Wide, f/1.8, AF supported – 0.08MP (Megapixels) AI Cam Depth Sensor, f/2.4 |
| Front | – 8 MP (Megapixels), f/2.4 |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Photo – Continuous Shooting – Auto-focus – AI Cam – Beauty – Digital zoom – Slow motion – Time lapse – Portrait – AR Shot – Documents |
| Video Recording | – 30FPS/720P – 30FPS/360P |
Memory/Storage
| ROM | 128 GB (Gigabytes) |
| RAM | 4GB (Gigabytes) + 4GB (Gigabytes) Expendable |
| Frequency (RAM) | 1600 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4 |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-Mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ✔️(Yes Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 6000mAh (Milliampere Hour) |
| Type | Li-Polymer (Li-ion) |
| Talk Time | 5 Hours |
| Steaming Time | 16 Hours |
| Standby Time | 290 Hours |
| Charging | 18W, 7.5V/2.4A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.0 |
| USB Port | ✔️Yes Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes |
| Charge Output | 7.5V Volts / 2.4A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ❌No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design
| Size | 6.67″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 84% |
| Type | IPS LTPS |
| Resolution | HD 720 x 1640 |
| Pixel Density | 267 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 700 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Color Depth | 24 bit |
| Aspect Ratio | 2.278:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Magic Ring ~ show notification bar on notch – IP64 dust protected and water resistant (water splashes) |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |
FAQ about Infinix Smart 10 Plus ?










