Infinix Hot 60 Pro+ Price in Pakistan

Infinix Hot 60 Pro+ Price Retail
Infinix Hot 60 Pro+ Price in Pakistan Retail market is 65,999/- Rs. It is Released on October 05, 2025. Infinix Hot 60 Pro+ has Plastic Style Body With Dual Shade. It’s Has Punch-hole notch display with Magic Ring Feature. Infinix Hot 60 Pro+ has 50MP (Megapixels) Main Camera with Extra clear Image. It is Running on the MediaTek Helio G200 Processor and Infinix Operating System is XOS, It’s came with Android 15, 45W (Watts) Charger with 5-V (Volts) and large 5160mAh Battery. In additional, up to *16GB Extended (8GB+8GB) RAM, 128GB (Gigabytes) Storage.
Key Features Of Infinix Hot 60 Pro+
65,999/- Rs

Pictures Of Infinix Hot 60 Pro+
Detail Specification Of Infinix Hot 60 Pro+
Build In
| Brand | Infinix Hot 60 Pro+ |
| Model | X6886 |
| Dimension | 164 x 75.8 x 6 mm |
| Color | Sleek Black, Titanium Silver, Coral Tides, Misty Violet, Sonic Yellow, Moco Cyber Green |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame, fiber-reinforced plastic back or silicone polymer (eco leather) back |
| Weight | 155 g |
| Material | Polycarbonate |
| Operating System | XOS 15.1 |
| Android Version | Android TM 15 |
| Chipset (SoC) | Mediatek Helio G200 |
| Type (Process ) | 6nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | (2×2.2 GHz Cortex-A76 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| Frequency (CPU) | 2200 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | ARM Mali-G57 MC2 (1.1GHz) core : 2 |
| Frequency (GPU) | 1100 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | No |
Camera Infinix Hot 60 Pro+ (Front/Rear)
| Rear | – 50MP (Megapixel), SONY IMX882, F1.79, FOV 81°, AF supported – 0.08 (Depth) |
| Front | 13MP, f/2.4, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 30FPS/1440P – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage Infinix Hot 60 Pro+
| ROM | 256GB (Gigabytes) |
| RAM | *16GB (Gigabytes) 8GB (Gigabytes) + 8GB Virtual Expendable |
| Frequency (RAM) | 2133 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (In-Display fingerprint) |
| SAR Sensor | ✔️Yes |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC Tuned by JBL |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power Infinix Hot 60 Pro+
| Capacity | 5160mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 5 Hours |
| Standby Time | 80 Hours |
| Charging | 45W, 5V/6A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.2 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB/ TYPE-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes 3.5mm |
| Charge Output | 5V Volts / 6A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design Infinix Hot 60 Pro+
| Size | 6.78″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 89% |
| Type | AMOLED 1.5k , 1B |
| Resolution | FHD 1224 x 2720 pixels |
| Pixel Density | 440 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 4500 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 144Hz |
| PWM Frequency | – |
| Aspect Ratio | 2.239:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 3D Curved Glass – Magic Ring on Notch – Corning Gorilla Glass 7i – IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) – Tuned by JBL – Always-On Display, SGS Low Blue Light Hardware Certification, Sleep Aid Mode |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |










