Infinix Hot 50 Price in Pakistan

Infinix Hot 50 Price Retail
Infinix Hot 50 Price in Pakistan Retail market is 39,999 Rs. It is Released on October 05, 2024. Infinix Hot 50 has Plastic Style Body With Dual Shade. It’s Has 120Hz Punch-hole notch display with Magic Ring Feature. Infinix Hot 50 has 50MP (Megapixels) Main Camera with Extra clear Image. It is Running on the MediaTek Helio G100 Processor and Infinix Operating System is XOS, It’s came with Android 14, 18W (Watts) Charger with 5-V (Volts) and large 5000mAh Battery. In additional, up to *16GB Extended (8GB+8GB) RAM, 128GB (Gigabytes) Storage.
Key Features Of Infinix Hot 50
39,999/- RS

Pictures Of Infinix Hot 50
Detail Specification Of Infinix Hot 50
Build In
| Brand | Infinix Hot 50 |
| Model | X6882, X6882B |
| Dimension | 167.9 x 75.6 x 7.7 mm |
| Color | Sleek Black, Sage Green, Titanium Grey |
| Weight | 196 g |
| Operating System | XOS 14.5 |
| Android Version | Android TM 14 |
| Chipset (SoC) | Mediatek Helio G100 |
| Type (Process ) | 6nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | 2 x 2.2 GHz Cortex-A76 & 6 x 2.0 GHz Cortex-A55 |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| Frequency (CPU) | 2000 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | ARM Mali-G57 2EEMC2 core : 2 |
| Frequency (GPU) | 1000 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | No |
Camera Infinix Hot 50 (Front/Rear)
| Rear | – 50MP (Megapixel), f/1.6, (Wide) – 2MP (Macro), f/2.4 – 0.08 (Depth) |
| Front | 8MP, f/2.4, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 30FPS/1440P – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage Infinix Hot 50
| ROM | 128GB (Gigabytes) |
| RAM | *16GB (Gigabytes) 8GB (Gigabytes) + 8GB Virtual Expendable |
| Frequency (RAM) | 1800 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ✔️Yes |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power Infinix Hot 50
| Capacity | 5000mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 5 Hours |
| Standby Time | 80 Hours |
| Charging | 18W, 5V/6A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.2 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB/ TYPE-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes 3.5mm |
| Charge Output | 5V Volts / 6A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design Infinix Hot 50
| Size | 6.78″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 84.5% |
| Type | IPS LTPS |
| Resolution | FHD 1080 x 2400 |
| Pixel Density | 396 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 500 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 120Hz |
| PWM Frequency | – |
| Aspect Ratio | 2.239:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Magic Ring on Notch – IP54 |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |









