Infinix GT 20 Pro Price in Pakistan

Infinix GT 20 Pro Price Retail
Infinix GT 20 Pro Price in Pakistan Retail Market is Rs 99,999. Its launch date is 14-04-2024 and Infinix GT 20 Pro Price Launch at 20-04-2024. The Infinix GT 20 Pro has 6.78″-inch AMOLED Dsiplay whose screen to body ratio is 89%. It is powered by Mediatek Dimensity 8200 Ultimate processor using 4 nm process technology. VC Liquid Cooling System in GT 20 Pro is using a VC cooling material of 11 layers of which the VC area reaches 4273mm² to main its internal temperature less then 7°C.
Key Features of Infinix GT 20 Pro
99,999/- PKR

Pictures of Infinix GT 20 Pro
Detail Specification Of Infinix GT 20 Pro
Build in
| Model | GT 20 Pro, X6871 |
| Dimension | 164 x 75 x 8 mm |
| Color | Mecha Blue / Mecha Orange / Mecha Silver |
| Weight | 180 g |
| Operating System | XOS 14 |
| Android Version | Android TM 14 |
| Chipset (SoC) | Mediatek Dimensity 8200 Ultimate |
| Size | 4 nm |
| Processor (CPU) | 1 x 3.1 GHz Cortex-A78 & 3 x 3.0 GHz Cortex-A78 & 4 x 2.0 GHz Cortex-A55 Cores: 8 |
| CPU Frequency | 2600 MHz (Megahertz) |
| GPU (Graphical Processing Unit) | Mali-G610 MC6 Cores: 9 |
| GPU Frequency | 1080 MHz (Megahertz) |
| Gaming Display Chip | Pixelworks X5 Turbo |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Bandwidth | 2G: GSM: B2|3|5|8 3G: WCDMA: B1|2|4|5|8 4G: FDD: B1|2|3|4|5|7|8|12|1720|28|38|40|41|66 TDD: 38|40|41 5G: sub6 FDD: n1/n3/n5/n7/n8/n12/n20n28/n66/ sub6 FDD:n38/n40/n41/n77/n78 |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ✔️Yes |
Camera Of Infinix GT 20 Pro (Front/Rear)
| Rear | REAR CAMERA: 108MP*+2MP+2MP Samsung S5KHM6 Sensor (ISOCELL) Sensor format 1/1.67″ Aperture f/1.65. Number of lenses 6 Flash type LED. Image resolution 12000 x 9000 pixels 108 MP (megapixels) Video resolution 2560 x 1440 pixels 3.69 MP (megapixels) Video FPS 30 fps (frames per second) Autofocus Continuous shooting Digital zoom Optical zoom Digital image stabilization Optical image stabilization Geotagging Panorama HDR Touch focus Face detection White balance settings ISO settings Exposure compensation Self-timer Scene mode Phase detection autofocus (PDAF) DOL-HDR Aura Light flash with four LEDs Secondary rear camera – 2 MP (ultra-wide) Aperture size – f/2.2 (#2) Angle of view – 120° (#2) Third rear camera – 2 MP (depth-sensing) Aperture size – f/2.4 (#3) |
| Front | FRONT CAMERA: 32MP* *(FOV 88.9°, 5P lens, FF) Sensor model Samsung JN1, type ISOCELL Sensor format 1/1.67″ Aperture f/2 Auxiliary light Dual LED Image resolution 8160 x 6112 pixels 32 MP (megapixels) Video resolution 3840 x 2160 pixels 8.29 MP (megapixels) Video FPS 30 fps (frames per second) Features Face unlock HDR Phase detection autofocus (PDAF) Autofocus |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Dual Flash |
| Scene Modes | – SHORT VIDEO – VIDEO – AI CAM – BEAUTY – PORTRAIT – TIME-LAPSE – Night mode – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 4K / 30FPS – 2K / 30FPS – 1440p / 30FPS – 1080p / 60FPS – 1080p / 30FPS – 720p / 60FPS – 360 / 30FPS |
Memory/Storage of Infinix GT 20 Pro
| ROM | 256GB |
| RAM | 12 GB (Gigabytes) 2133 MHz (megahertz) 11-layer VC cooling system DAR-Link Game Boost Technology Virtual RAM expansion – up to 12GB |
| Frequency | 2133 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | ❌No |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| LIGHT SENSOR | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (In-Display fingerprint) |
| MOTOR | ✔️Yes, Z-AXIS MOTOR |
| SAR SENSOR | ✔️Yes |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 5000 milliampere-hours (Li-Polymer) |
| Talk Time | 5 Hours |
| Standby Time | 118 Hours |
| CHARGING | 45W, 11V/6A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.0 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB/ TYPE-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes TYPE-C |
| Charge Output | 11V , 6A |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ✔️Yes |
Display and Design of Infinix GT 20 Pro
| Size | 6.78″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio | 90% |
| Type | AMOLED |
| Resolution | HD 1080 x 2400 |
| Pixel density | 388 ppi (Pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 1300 nit |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Aspect Ratio | 2.278:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 3D Curved Glass – Corning Gorilla Glass – IP54 – Speaker tuned by JBL |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |














