itel P40 4GB+128GB Price in Pakistan

itel P40 4GB+128GB Price Retail
itel P40 4GB+128GB Price in Pakistan Retail Market is 23,999/- Rs. Its released on September 15, 2023. itel P40 have Dew drop top notch display, its 13MP (Megapixels) Dual camera get Flash Image. Its Running on the Unisoc SC9863A Processor, 18-W Watt Charger with 9-V Volts and large 6000 mAh capacity Battery, up to *7GB extended (4GB+3GB) RAM, 128 GB (Gigabytes) ROM and itel Operating System itel OS. Its came with Android 12 Go Edition. Detail List is Below Of itel P40.
Key Features Of itel P40 4GB+128GB
23,999/-

Pictures Of itel P40 4GB+128GB
Detail Specification Of itel P40 4GB+128GB
Build In
| Model | P40 |
| Dimension | N/A |
| Color | – Force Black – Dreamy Blue – Luxurious Gold |
| Weight | 195 g |
| Operating System | itel UI V |
| Android Version | Android TM 12Go |
| Chipset (SoC) | Unisoc SC9863A |
| Type (Process ) | 28 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | 4 x 1.6 GHz ARM Cortex-A55 , 4 x 1.2 GHz Cortex-A55 Cores: 8 |
| Frequency (CPU) | 1600 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | PowerVR IMG8322 core : 2 |
| Frequency (GPU) | 550 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | No |
Camera itel P40 (Front/Rear)
| Rear | – 13 Megapixel, f/1.6, (Wide) – 0.03 MP (Depth), f/2.4 |
| Front | – 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage itel P40
| ROM | 128GB (Gigabytes) |
| RAM | *7GB (Gigabytes) 4GB + 3GB Virtual Expended |
| Frequency (RAM) | 1600 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4 |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Rear-mounted) |
| SAR Sensor | – |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power itel P40
| Capacity | 6000mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 44 Hours |
| Standby Time | 20 days |
| Charging | 18W, 9V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 4.1 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes |
| Charge Output | 9V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design itel P40
| Size | 6.6″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 84.2 % |
| Type | IPS LTPO |
| Resolution | HD 720 x 1600 |
| Pixel Density | 267 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 400 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz |
| PWM Frequency | – |
| Aspect Ratio | 2.239:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Face unlock |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |









