Vivo X Fold5 Price in Pakistan

Vivo X Fold5 Price Retail
Vivo X Fold5 Price in Pakistan retail market is 499,999/- Rs. Vivo X Fold5 Price released on February 27, 2026. Vivo X Fold5 Cosmic 3D Curved Leather Style Body, its 50MP main camera Which is Extra clear Image. It is Running on the Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (4nm-class) Processor. 80 Watt Charger with 9V Volts and large Battery. In additional, up to *16GB Extended RAM, 512GB Storage and Vivo Operating System Funtouch OS 15. Its came with Android 15. Detail List is Below Of Vivo X Fold5.
Key Features of Vivo X Fold5
499,999/- Rs

Pictures Of Vivo X Fold5
Detail Specification Of Vivo X Fold5
Build In
| Model | Vivo X Fold5 (V2436A, V2429) |
| Dimension | Folded: 159.68 mm × 72.60 mm × 9.20 mm (Gray); Unfolded: 159.68 mm × 142.29 mm × 4.30 mm (Gray); Folded: 159.68 mm × 72.60 mm × 9.70 mm (White); Unfolded: 159.68 mm × 142.29 mm × 4.55 mm (White) |
| Color | Titanium Gray, Feather White |
| Weight | 217g(Gray), 226g(White) |
| Operating System | Funtouch OS 15 |
| Android Version | Android TM 15 |
| Chipset (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (SM8650-AB) |
| Type (Process ) | 4 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | (1×3.3 GHz Cortex-X4 & 3×3.2 GHz Cortex-A720 & 2×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.3 GHz Cortex-A520) Cores: 8 |
| Frequency (CPU) | 3200 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | Adreno 750 core : 10 |
| Frequency (GPU) | 933 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Bandwidth | 2G:GSM GSM 850 MHz, GSM 900 MHz, GSM 1800 MHz & GSM 1900 MHz 3G:HSPA/W-CDMA W-CDMA 850 MHz, W-CDMA 900 MHz & W-CDMA 2100 MHz 4G:LTE LTE-FDD 800 MHz, LTE-FDD 850 MHz, LTE-FDD 900 MHz, LTE-FDD 1800 MHz, LTE-FDD 1900 MHz, LTE-FDD 2100 MHz, LTE-FDD 2600 MHz, LTE-TDD 2300 MHz, LTE-TDD 2500 MHz & LTE-TDD 2600 MHz 5G : NR 5G-FDD 600 MHz, 5G-FDD 700 MHz, 5G-FDD 800 MHz, 5G-FDD 850 MHz, 5G-FDD 900 MHz, 5G-SDL 1500 MHz (n75), 5G-SDL 1500 MHz (n76), 5G-FDD 1500 MHz, 5G-FDD 1700 MHz, 5G-FDD 1800 MHz, 5G-FDD 1900 MHz (n2), 5G-FDD 1900 MHz (n25), 5G-FDD 2100 MHz, 5G-TDD 2300 MHz, 5G-TDD 2500 MHz, 5G-TDD 2600 MHz, 5G-TDD 3500 MHz, & 5G-TDD 3700 MHz |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ✔️Yes |
Camera (Front/Rear)
| Rear | 50 MP, f/1.6, 23mm (wide), 1/1.56″, 1.0µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95″, 0.8µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.1, 15mm, 119˚ (ultrawide), 1/2.76″, 0.64µm, PDAF |
| Front | 20 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/3.6″, 0.7µm Cover camera: 20 MP, f/2.4, 21mm (wide), 1/3.6″, 0.7µm |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – HDR10+, – VIDEO, – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – TIME-LAPSE – Digital Image Stabilization – AR SHOT – Super Night Mode – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 4K -2k – 30FPS/1440P – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS Front 2K Video Recording |
Memory/Storage
| ROM | 512GB (Gigabytes) |
| RAM | 16GB (Gigabytes) + 16GB Virtual Expendable Ram |
| Frequency (RAM) | 3750 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR5X Ultra |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ❌(No Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 6000mAh (Milliampere) Typical capacity: 3275 mAh (3.82V) + 2725 mAh (3.82V), equivalent to a single battery with a capacity of 6000 mAh (3.82V) Typical energy: 22.93 Wh |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 6 Hours |
| Standby Time | 90 Hours |
| Charging | 80W, 9V/5A (Fast Charging, Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.2 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB/ TYPE-C 3.2 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | No |
| Charge Output | 9V Volts / 5A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design
| Size | Main screen: 8.03″ (20.38 cm) Cover screen: 6.53″ (16.58 cm) |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 90 % |
| Type | AMOLED Fold-able LTPO |
| Resolution | Main screen: 2480 × 2200 Cover screen: 2748 × 1172 |
| Pixel Density | Main: 413 PPI Cover: 457 PPI (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 4500 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 120Hz |
| PWM Frequency | 1600Hz |
| Aspect Ratio | 2.444.1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Corning Gorilla Glass – Stylus support IP5X&IPX8&IPX9 dust protected and water resistant (water splashes) |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |










