HMD Aura 2 Price in Pakistan

HMD Aura 2 Price Retail
HMD Aura 2 Price in Pakistan Retail Market is Starts from 24,999/- Rs. HMD Aura 2 Price Released on February 11, 2025. HMD Aura 2 has a Water Dew Drop top notch 60Hz IPS Display. This Phone Has a 13MP (Megapixels) AI Camera With Extra Clear Image. It is Running on the Unisoc SC9863A Processor and came with Android 14 Go Edition. It Supported with 10W (Watts) Charger with 7V (Volts) and a large 5000mAh Battery. In additional, 4GB (Gigabytes) RAM, 256GB (Gigabytes) Storage. This Phone is Comes inUnisoc SC9863A Colors.
Key Features Of HMD Aura 2
45,999/- Rs

Pictures Of HMD Aura 2
Detail Specification Of HMD Aura 2
Build-In
| Brand | HMD |
| Name | Aura 2 |
| Model | |
| Dimension | 166.4 x 76.9 x 9 mm |
| Color | Unisoc SC9863A |
| Material | Glass Body Leather Flaux |
| IP Certification | IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
| Weight | 185 g |
| Operating System | Android OS |
| Android Version | Android TM 14 Go |
| Chipset (SoC) | Unisoc SC9863A |
| Type (Process ) | 28 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | (4×1.6 GHz Cortex-A55 & 4×1.2 GHz Cortex-A55) |
| CPU Cores | 8 (Octa-core) |
| CPU bits | 64 bit |
| Frequency (CPU) | 600 MHz Megahertz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | IMG8322 |
| GPU Cores | 2 |
| Frequency (GPU) | 650 MHz Megahertz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM GSM 850 MHz, GSM 900 MHz, GSM 1800 MHz & GSM 1900 MHz 3G:HSPA/W-CDMA W-CDMA 850 MHz, W-CDMA 900 MHz & W-CDMA 2100 MHz 4G:LTE LTE-FDD 800 MHz, LTE-FDD 850 MHz, LTE-FDD 900 MHz, LTE-FDD 1800 MHz, LTE-FDD 1900 MHz, LTE-FDD 2100 MHz, LTE-FDD 2600 MHz, LTE-TDD 2300 MHz, LTE-TDD 2500 MHz & LTE-TDD 2600 MHz |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ❌No |
Camera (Front/Rear)
| Rear | 13 MP, f/1.8, 24mm (wide) |
| Front | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Photo – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM – Beauty – Digital zoom – Time lapse – Portrait – AR Shot – Multi Scene Recording – Documents |
| Video Recording | – 30FPS/1080p – 30FPS/720p – 30FPS/360p |
Memory/Storage
| ROM | 256GB (Gigabytes) |
| RAM | 4GB (Gigabytes) |
| Frequency (RAM) | 1800 MHz (megahertz) |
| Channel (RAM) | Quad Channel |
| Type | LPDDR4 |
| Memory Card | microSDXC |
| External Memory | Upto 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-Mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ❌(No Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ❌No |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 5000mAh (Milliampere Hour) |
| Type | Li-Polymer (Li-ion) |
| Talk Time | 5 Hours |
| Steaming Time | 16 Hours |
| Standby Time | 290 Hours |
| Charging | 10W wired, 7V/2A (Non-removable) |
| Quick Charge Technology | ✔️Yes |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.3 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 3.2 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes 3.5 mm |
| Charge Output | 7V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ❌No |
| NFC | ✔️Yes |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design
| Size | 6.52″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 80% |
| Type | IPS |
| Resolution | HD 576 x 1280 pixels |
| Pixel Density | 215 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| HBM | |
| Peak Brightness | 460 cd/m² |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Color Depth | 12 bit |
| Aspect Ratio | 2.188:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – IP54 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |









