Nothing Phone 3 Price in Pakistan

Nothing Phone 3 Price Retail
Nothing Phone 3 Price in Pakistan Retail is 329,900/- Rs. Nothing Phone 3 Launch on July 02, 2025 and Nothing Phone 3 Price released on July 15, 2025. Nothing Phone 3 has Plastic and Glass Style Body, it’s 50MP (Megapixels) main camera With Extra clear Image. Its Running on the Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 Processor. 65W (Watts) Charger with 10V (Volts) and large Battery. In additional, 16GB (Gigabytes) RAM, 512GB (Gigabytes) Storage and Nothing Operating System is Nothing OS and It’s came with Android 15.
Key Features Of Nothing Phone 3
329,900/- Rs

Pictures Of Nothing Phone 3
Detail Specification Of Nothing Phone 3
Build In
| Brand | Nothing |
| Name | Phone 3 |
| Model | A024 |
| Dimension | 160.6 x 75.6 x 9 mm |
| Color | White, Black |
| Material | Glass front (Gorilla Glass 7i), glass back (Gorilla Glass Victus), aluminum frame |
| Weight | 218 g |
| IP Rating | IP68 dust tight and water resistant (submerged up to 1.5m for 30 min) |
| Operating System | Nothing OS 4.0 |
| Android Version | Android TM 15 |
| Chipset (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 (SM8735) |
| Type (Process ) | 4 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | (1×3.21 GHz Cortex-X4 & 3×3.0 GHz Cortex-A720 & 2×2.8 GHz Cortex-A720 & 2×2.0 GHz Cortex-A720) |
| Core (CPU) | 8 (Octa-Core) |
| Frequency (CPU) | 2200 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | Adreno 825 core : 4 |
| Frequency (GPU) | 1000 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Bandwidth | 2G:GSM GSM 850 MHz, GSM 900 MHz, GSM 1800 MHz & GSM 1900 MHz 3G:HSPA/W-CDMA W-CDMA 850 MHz, W-CDMA 900 MHz & W-CDMA 2100 MHz 4G:LTE LTE-FDD 800 MHz, LTE-FDD 850 MHz, LTE-FDD 900 MHz, LTE-FDD 1800 MHz, LTE-FDD 1900 MHz, LTE-FDD 2100 MHz, LTE-FDD 2600 MHz, LTE-TDD 2300 MHz, LTE-TDD 2500 MHz & LTE-TDD 2600 MHz 5G : NR 5G-FDD 600 MHz, 5G-FDD 700 MHz, 5G-FDD 800 MHz, 5G-FDD 850 MHz, 5G-FDD 900 MHz, 5G-SDL 1500 MHz (n75), 5G-SDL 1500 MHz (n76), 5G-FDD 1500 MHz, 5G-FDD 1700 MHz, 5G-FDD 1800 MHz, 5G-FDD 1900 MHz (n2), 5G-FDD 1900 MHz (n25), 5G-FDD 2100 MHz, 5G-TDD 2300 MHz, 5G-TDD 2500 MHz, 5G-TDD 2600 MHz, 5G-TDD 3500 MHz, & 5G-TDD 3700 MHz |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ✔️Yes |
Camera (Front/Rear)
| Rear | 50 MP, f/1.7, 24mm (wide), 1/1.3″, PDAF, OIS 50 MP, f/2.7, (periscope telephoto), 1/2.75″, PDAF, 3x optical zoom. OIS 50 MP, f/2.2, 114˚ (ultrawide), 1/2.76″ |
| Front | 50 MP, f/2.2, (wide), 1/2.76″ |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 4k – 2k – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage
| ROM | 512GB (Gigabytes) |
| RAM | 16GB (Gigabytes) |
| Frequency (RAM) | 2133 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (In-Display) |
| SAR Sensor | ❌(No Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 5150mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 5 Hours |
| Standby Time | 280 Hours |
| Charging | 65W SUPERVOOC Charge, 10V/6A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Nano SIM + Micro SD (Hybrid sim slot) |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.1 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | Yes |
| Charge Output | 10V Volts / 6A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design
| Size | 6.67″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 85% |
| Type | OLED, 1B colors, HDR10+ |
| Resolution | FHD+ 1260 x 2800 pixels |
| Pixel Density | 460ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Design brightness | 900 nits |
| Peak Brightness | 4500 nits |
| Refresh Rate | 120Hz |
| PWM Frequency | 960Hz |
| Aspect Ratio | 2.222:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Corning Gorilla Glass 7i, Mohs level 5 – stereo speakers – IP68 dust tight and water resistant – HDR 10+ Certification Monochrome LED display on the back (489 LEDs, notifications, timer, flashligh |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |










