itel S26 Ultra Price in Pakistan

itel S26 Ultra Price Retail
itel S26 Ultra Price in Pakistan Retail Market is 49,999/- Rs. itel S26 Ultra Announced on September 01, 2025 and itel S26 Ultra Price Released on September 15, 2025. itel S26 Ultra has Punch-hole Notch 1440Hz Amoled Display. This Phone Has a 50MP (Megapixels) Main Camera With Extra Clear Image. It is Running on the Unisoc T7300 Power Processor and came with Android 15.
It Supported with 18W (Watts) Fast Charger with 9V (Volts) and a large 6000mAh Battery. In additional, 8GB (Gigabytes) RAM, 256GB (Gigabytes) Storage and It can Support External Storage Up to 1 TB. This Phone is Comes in Bromo Black, Meteor Titanium, & Komodo Ocean Colors. itel Operating System is itelOS. It has Dynamic Bar on notch.
Key Features Of itel S26 Ultra
49,999/- RS

Pictures Of itel S26 Ultra
Detail Specification Of itel S26 Ultra
Build-In
| Brand | itel |
| Series | Super Series |
| Name | S26 Ultra |
| Model | |
| Protection | Corning Gorila Glass7i |
| IP Rating | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) Drop resistant up to 1.5m |
| Dimension | 164 x 75 x 6.8 mm |
| Color | Blush Pink Gold, Saphire Black Blue |
| Material | Plastic (Polycarbonate) |
| Weight | 168 g |
| Operating System | itel OS 15 |
| Android Version | Android TM 15 |
| Chipset (SoC) | Unisoc T7300 |
| Type (Process ) | 6nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | Octa-core (2×2.2 GHz Cortex-A78 & 6×2.0 GHz Cortex-A55) |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| Frequency (CPU) | 2000 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | ARM MALI-G57 core : 2 |
| Frequency (GPU) | 1050 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ❌No |
Camera (Front/Rear)
| Rear | – 50MP (Megapixels) Wide, f/1.6, AF supported, Samsung S5KHM6 senser, 10x Zoom – 0.08MP (Megapixels) AI Cam Depth Sensor, f/2.4 |
| Front | 32 MP (Megapixels), f/2.4 |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Photo – Continuous Shooting – Auto-focus – AI Cam – Beauty – Digital zoom – Slow motion – Super Night Mode – Time lapse – Portrait – AR Shot – Documents |
| Video Recording | – 2k – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS/360P |
Memory/Storage
| ROM | 256GB (Gigabytes) |
| RAM | *16GB (8Gigabytes + 8Gigabytes Expendable) |
| Frequency (RAM) | 1866 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Under display fingerprint) |
| SAR Sensor | ✔️(Yes Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 6000mAh (Milliampere Hour) |
| Type | Li-Polymer (Li-ion) |
| Talk Time | 5 Hours |
| Steaming Time | 16 Hours |
| Standby Time | 360 Hours |
| Charging | 18W, 9V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.0 |
| USB Port | ✔️Yes Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes 3.5mm |
| Charge Output | 9V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ❌No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design
| Size | 6.8″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 85% |
| Type | AMOLED |
| Resolution | FHD 1080 x 2436 pixels |
| Pixel Density | 392 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 4500 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Color Depth | 24 bit |
| Aspect Ratio | 2.239:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 3D Curved Glass – Dynamic Bar on Notch – Color Changing Body – GPT AI Assistant built-in – IP65 dust tight and water resistant (water splashes) |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |










