Samsung Z Flip 6 Price in Pakistan

Samsung Z Flip 6 Price Retail
Samsung Z Flip 6 Price in Pakistan is 384,999/- Rs. It was released on August 11, 2024, with 2G, 3G, 4G, and 5G connectivity. The phone has a slim design, weighs 187 grams, and features a plastic front, Gorilla Glass Victus 2 back, and an armor aluminum frame. It has a fold-able Dynamic AMOLED 2X display, Snapdragon 8 Gen 2 chip, 512GB storage, 12 Gigabytes RAM, dual 50 Megapixels main camera, 10 Megapixels selfie camera, stereo speakers, and a non-removable 4000 mAh battery with 25-Watts wired and 15-Watts wireless charging.
Key Features Of Samsung Z Flip 6
384,999/- Rs

Pictures Of Samsung Z Flip 6
Detail Specification Of Samsung Z Flip 6
Build In
| Brand | Galaxy Z Flip 6 |
| Model | SM-F741B, SM-F741B/DS, SM-F741U, SM-F741U1, SM-F741W, SM-F741N |
| Dimension | Unfolded: 165.1 x 71.9 x 6.9 mm Folded: 85.1 x 71.9 x 14.9 mm |
| Color | Yellow, Silver Shadow, Mint, Blue, Black, White, Peach |
| Weight | 187 g |
| Build | Plastic front (unfolded), glass back (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame |
| IP Certification | IP48 dust and water resistant (dust > 1mm; immersible up to 1.5m for 30 min) Armor aluminum frame |
| Operating System | One UI 6.1.1 |
| Android Version | Android TM 14 |
| Chipset (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 (SM8650-AC) |
| Type (Process ) | 4 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | (1×3.39GHz Cortex-X4 & 3×3.1GHz Cortex-A720 & 2×2.9GHz Cortex-A720 & 2×2.2GHz Cortex-A520) Cores: 8 |
| Frequency (CPU) | 3600 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | Qualcomm Adreno 750 core : 5 |
| Frequency (GPU) | 1000 MHz Megahetz |
Network And Connectivity Galaxy Z Flip 6
| Network | 2G / 3G / 4G / 5G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) 5G : NR, FDD, TDD |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ✔️Yes |
Camera Galaxy Z Flip 6 (Front/Rear)
| Rear | 50 MP, f/1.8, 23mm (wide), 1/1.57″, 1.0µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 13mm, 123˚ (ultrawide), 1/3.2″, 1.12µm |
| Front | – 10 MP, f/2.2, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS – HDR10+ – Digital Image Stabilization – Digital Zoom |
| Video Recording | – 4k – 2k – 30FPS/1440P – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage Galaxy Z Flip 6
| ROM | 512 GB (Gigabytes) |
| RAM | 12 GB (Gigabytes) |
| Frequency (RAM) | 4266 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR5X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | No |
Sensors & Tools Galaxy Z Flip 6
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-mounted) |
| SAR Sensor | – |
Multimedia and Entertainment Galaxy Z Flip 6
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power Galaxy Z Flip 6
| Capacity | 4000mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 44 Hours |
| Standby Time | 20 days |
| Charging | – 25W, 5V/5A (Non-removable) – 15 W wireless Charging |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD (Hybrid) |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.3 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 3.2 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | No 3.5mm |
| Charge Output | 5V Volts / 5A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | No 3.5mm |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design Galaxy Z Flip 6
| Size | 6.7″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 85 % |
| Type | Foldable Super AMOLED 2X LTPO |
| Resolution | FHD 1080 x 2640 |
| Pixel Density | 426 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 2600 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 60Hz/90Hz/120Hz |
| PWM Frequency | – |
| Aspect Ratio | 2.444:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Face unlock – Corning Gorilla Glass – IP48 |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |










