Tecno SparkGO 2 Price in Pakistan

Tecno SparkGO 2 Price Retail
Tecno SparkGO 2 Price in Pakistan Retail Market is 26,999/- Rs. Tecno SparkGo 2 was released on June 05, 2025. Tecno SparkGO 2 has a Plastic Body with a Punch-hole Notch Display with Flagship smartphone feature called Dynamic Port.
Tecno SparkGO 2 Comes with a Dual Stereo Speaker that Provides Good Sound Quality. 13MP (Megapixels) Rear Dual Camera. It’s Running on the Unisoc T7250 Processor and 15W (Watts) Charger. In addition, *8Gigabytes (4GB + 4GB with Extended RAM), & 64GB (Gigabytes) Storage. Tecno Operating System HiOS with the Magic of Android 15 Go.
Let’s Find out its Detail Features.
Key Features of Tecno SparkGO 2
26,999/- Rs

Pictures of Tecno SparkGO 2
Detail Specification Of Tecno SparkGO 2
Build in
| Name | SparkGO 2 |
| Model | KM4 |
| IP Certification | IP64 |
| Touch Control | Oily & Wet Touch Control |
| Dimension | 165.6 x 77 x 8.3 mm |
| Color | Ink Black, Titanium Grey, Veil White, Turquoise Green |
| Weight | 190 g |
| Operating System | HIOS 15 |
| Android Version | Android TM 15 Go |
| Chipset (SoC) | Unisoc T7250 |
| Size | 12 nm |
| Processor (CPU) | (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| CPU Frequency | 1800 MHz (Megahertz) |
| GPU (Graphical Processing Unit) | Mali-G57 MP1 Cores: 4 |
| gPU Frequency | 650 MHz (Megahertz) |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:2|3|5|8 3G:B1|5|8 4G : LTE |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
Camera Of Tecno SparkGO 2 (Front/Rear)
| Rear | – 13 Megapixel f/1.8 , wide , PDAF – 0.08 MP Depth |
| Front | 8MP f/2.0 |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Dual Flash |
| Scene Modes | – SHORT VIDEO – VIDEO – AI CAM – BEAUTY – PORTRAIT – TIME-LAPSE – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage of Tecno SparkGO 2
| ROM | – 64GB |
| RAM | *8GB (GigaBytes) 4GB+ 4GB Extendable memory, |
| Frequency | 1866 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4 |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | UP TO 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| LIGHT SENSOR | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Rear-mounted fingerprint) |
| MOTOR | ✔️Yes, Z-AXIS MOTOR |
| SAR SENSOR | ❌(No Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 5000mAh (Li-Polymer) |
| Talk Time | 8 Hours |
| Standby Time | 2 Days |
| CHARGING | 15W, 9V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.0 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB/ TYPE-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes, 3.5mm |
| Charge Output | 9V , 2A |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ✔️Yes |
Display and Design of Tecno SparkGO 2
| Size | 6.67″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio | 84% |
| Type | IPS |
| Resolution | HD 720 x 1612 |
| Pixel density | 267 ppi (Pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 700nit |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Aspect Ratio | 2.278:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Dual Stereo Speakers – IP64 dust tight and water resistant (water splashes) Drop resistant up to 1.5m – Oily & Wet Touch Control – Dynamic Port ~ works on Top-notch when Notification Shows |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |














