Infinix Hot 50i Price in Pakistan

Infinix Hot 50i Price Retail
Infinix Hot 50i Price Price in Pakistan Retail Market is 30,999/- Rs. Infinix Hot 50i Price Released on October 09, 2024. Infinix Hot 50i Price has Punch-hole Notch 120Hz IPS Display. This Phone Has a 48MP (Megapixels) Main Camera With Extra Clear Image. It is Running on the Mediatek Helio G81 Processor and came with Android 14. It Supported with 18W (Watts) Fast Charger with 9V (Volts) and a large 5000mAh Battery. In additional, Up to *12GB (6 Gigabytes + 6 Gigabytes) RAM, 128GB (Gigabytes) Storage and It can Support External Storage Up to 1 TB. This Phone is Comes in Sleek Black, Sage Green, Titanium Grey Colors. Infinix Operating System is XOS. It’s has Magic Ring on Display.
Key Features Of Infinix Hot 50i
30,999/- RS

Pictures Of Infinix Hot 50i
Detail Specification Of Infinix Hot 50i
Build-In
| Brand | Infinix |
| Name | Hot 50i |
| Model | X6531 , X6531B |
| Dimension | 165.7 x 77.1 x 8.1 mm |
| Color | Sleek Black, Sage Green, Titanium Grey |
| Material | Plastic (Polycarbonate) |
| Weight | 190 g |
| Operating System | XOS 14.5 |
| Android Version | Android TM 14 |
| Chipset (SoC) | Mediatek Helio G81 |
| Type (Process ) | 12 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | 2×2.0 GHz Cortex-A75 & 6×1.7 GHz Cortex-A55 |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| Frequency (CPU) | 1600 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | ARM MALI-G52 MCU core : 2 |
| Frequency (GPU) | 650 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | ❌No |
Camera (Front/Rear)
| Rear | – 48MP (Megapixels) Wide, f/1.8, AF supported – 0.08MP (Megapixels) AI Cam Depth Sensor, f/2.4 |
| Front | – 8MP (Megapixels), f/2.4 |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Photo – Continuous Shooting – Auto-focus – AI Cam – Beauty – Digital zoom – Slow motion – Time lapse – Portrait – AR Shot – Documents |
| Video Recording | – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS/360P |
Memory/Storage
| ROM | 128GB (Gigabytes) |
| RAM | 6GB (Gigabytes) + 6GB (Gigabytes) Expendable |
| Frequency (RAM) | 1600 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-Mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ✔️(Yes Software) |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Capacity | 5000mAh (Milliampere Hour) |
| Type | Li-Polymer (Li-ion) |
| Talk Time | 5 Hours |
| Steaming Time | 16 Hours |
| Standby Time | 380 Hours |
| Charging | 18W, 9V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.0 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes |
| Charge Output | 9V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ❌No |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design
| Size | 6.7″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 84% |
| Type | IPS LTPS |
| Resolution | HD 720 x 1600 |
| Pixel Density | 269 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 500 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Color Depth | 24 bit |
| Aspect Ratio | 2.239:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Magic Ring ~ show notification bar on notch – IP54 dust protected and water resistant (water splashes) |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |








