Xiaomi Redmi A5 Price in Pakistan

Xiaomi Redmi A5 Price Retail
Xiaomi Redmi A5 Price in Pakistan is Starts from 27,999/- to 30,999/- Rs. Xiaomi Redmi A5 Price has launched On March 10, 2025. The phone runs on Xiaomi HyperOS 1.0 Operating system, which is based on Android 15 Go edition. It is powered by a UNISOC T7250 processor chip with an Octa-core CPU and Mali-G57 MP1 GPU. The phone comes with 64GB or 128GB (Gigabytes) ROM with 4GB (Gigabytes) RAM. It has a 32MP (Megapixels)Dual AI Rear camera and available in Midnight Black, Ocean Blue, Sandy Gold, and Lake Green colors. The phone is equipped with a 5200mAh battery that supports 18W (Watts) wired charging, as well as Wi-Fi, Bluetooth 5.3, NFC, and various sensors.
Key Features Of Xiaomi Redmi A5
27,999/- to 30,999/- Rs

Pictures Of Xiaomi Redmi A5
Detail Specification Of Xiaomi Redmi A5
Build In
| Model | Redmi A5 |
| Dimension | 171.7 x 77.8 x 8.3 mm |
| Color | Midnight Black, Ocean Blue, Sandy Gold, and Lake Green |
| Weight | 193 g |
| Operating System | Xiaomi HyperOS 1.0 |
| Android Version | Android TM 15 (Go Edition) |
| Chipset (SoC) | UNISOC T7250 |
| Type (Process ) | 12 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | (2×1.8 GHz Cortex-A75 & 6×1.6 GHz Cortex-A55) Cores: 8 |
| Frequency (CPU) | 2000 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | ARM Mali-G57 MP core : 2 |
| Frequency (GPU) | 1000 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
Camera Redmi A5 (Front/Rear)
| Rear | – 32 Megapixels (Wide), f/1.8 – 0.08 Megapixels (Depth) |
| Front | 8MP, f/2.0, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage Redmi A5
| ROM | – 64GB (Gigabytes) – 128GB (Gigabytes) |
| RAM | 4GB (Gigabytes) |
| Frequency (RAM) | 1800 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ✔️Yes |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power Redmi A5
| Capacity | 5200mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 34 Hours |
| Standby Time | 20 days |
| Charging | 18W, 5V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.3 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB / Type-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes 3.5mm |
| Charge Output | 5V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ✔️Yes |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design Redmi A5
| Size | 6.88″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 89% |
| Type | IPS |
| Resolution | HD 720 x 1640 |
| Pixel Density | 260 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Typical Brightness | 900 nits cd/m² |
| Peak Brightness (HBM) | 1500 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 120Hz |
| PWM Frequency | – |
| Aspect Ratio | 1500:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 2400Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – TÜV Rheinland Low Blue Light (Software Solution) – TÜV Rheinland Flicker Free |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |










