Infinix Smart 7 Price in Pakistan

Infinix Smart 7 Retail Price
Infinx Smart 7 Price in Pakistan Reatil is 25,999/- Rs. It’s released on April 14, 2023 in Pakistan. Infinix Smart 7 smartphone with its 6.6″ Inch Display and 5000mAh battery is very attractive to low price customers. It has *7GB (4GB+3GB Expended) RAM and 64GB (Gigabytes) ROM.
Key Features of Infinix Smart 7
25,999/- Rs

DETAIL SPECIFICATOIN OF SMART 7
PICTURES OF INFINIX SMART 7
BUILD IN
| Model | X6515 |
| Dimension | 75.6 x 163.8 x 8.7 millimeters |
| Color | 1. Iceland White 2. Coastal Green 3. Peacock Blue 4. Polar Black |
| Weight | 188 gram |
| Operating System | X OS 10.6 (Android 12) |
| Chipset | Unisoc SC9863A1 with MHZ and cores chipset |
| Processor (CPU) | 4x 1.6 GHz ARM Cortex-A55, 6x 1.2 GHz ARM Cortex-A55, Cores: 8, 64 BIT |
| GPU (Graphical Processing Unit) | IMG PowerVR |
NETWORK AND CONNECTIVITY
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | GSM: B2/B3/B5/B8 WCDMA: B1/B2/B4/B5/B8 LTE:B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B20/B28A/ B28B/B38/B40/B41 |
DATA
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
MEMORY/STORAGE
| ROM | 64 GB (Giga Bytes) |
| RAM | 4+3 -> Up to 7GB (Giga Bytes), 3GB Extended RAM |
| RAM TYPE | LPDDR4 |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | Can Expand UP TO 2TB |
CAMERA (REAR/FRONT)
| Rear Camera Pixel | 13 MegaPixel + AI Lense |
| Rear Camera (Aperture) | F/2.0 |
| Rear Camera (Flash) | Dual LED REAR DUAL FLASH+FRONT FLASH |
| Rear Camera (SCENE MODES) | VIDEO, AI CAM, BEAUTY, PORTRAIT, PANORAMA |
| Rear Camera (Image Resolution) | 4160 x 3120 pixels |
| Rear Camera (Video Resolution) | 1920 x 1080 pixels |
| Video FPS ((Rear Camera) | 30 fps (frames per second) |
| Other Features ( Rear Camera) | Autofocus Digital zoom Geotagging Panorama HDR Touch focus Face detection Self-timer Secondary rear camera – VGA (depth-sensing) |
| Front Camera | FRONT(5MP) |
| Front Camera (Aperture) | F/2.0 |
| Front Camera (Image resolution) | 2560 x1920 pixels 4.92 MP (megapixels) |
| Front Camera (Video resolution) | 1080 Pixels |
| Front Camera (Video FPS) | 30 fps (frames per second) |
| Front Camera (Other Features) | Face unlock HDR |
SENSORS & TOOLS
| Gyroscope | ✔️Yes |
| LIGHT SENSOR | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes |
| E-COMPASS | NO |
Multimedia and Entertainment
| Speaker | Loudspeaker earpiece |
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,MOV,QT,AVI, FLV,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power
| Battery | 5000mAh (milliampere-hours), Li-Polymer, Fast charging, Non-removable |
| Talk Time | 4 Hours |
| Standby Time | 08-10 Days |
| Charger | 5V/2A |
Connection
| SIM Card Slot | DUAL NANO SIM + MICRO SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes GPS, A-GPS |
| WiFi (WLAN) | IEEE 802.11 b/g/n Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.0 |
| USB Port | ✔️Yes 2.0, Micro USB |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes, 3.5mm JACK |
| Charge Output | 5Volt / 2Ampere |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ❌NO |
Display and Design
| Size | 6.6” in (inches) |
| SCREEN-TO-BODY RATIO | 84% |
| Type | IPS |
| Resolution | 1612 x720 pixels |
| Material | TFT |
| PEAK BRIGHTNESS | 500nit |
| Color depth | 24 bit |
| Pixel density | 267 ppi (pixels per inch) |
| Aspect ratio | 2.239:1 |
| OTHER FEATURES | Multi-touch Scratch resistant 2.5D curved glass screen Panda MN228 Glass In-cell 440 cd/m² 1200:1 72% NTSC |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |









