Poco C65 Price in Pakistan

Poco C65 Price Retail
Poco C65 Price in Pakistan Retail market is 31,999/- to 35,999/- Rs. It is released on September 09, 2023. Poco C65 has Plastic and glass Style Body & Dew drop display. its 50MP (Megapixels) Rear Triple camera with Extra clear Image. Its Running on the MediaTek Helio G85 Processor. 18-W Watt Charger with 9-V Volts and large Battery. In additional, 6GB or 8GB RAM, 128GB or 256GB (Gigabytes) Storage and Operating System is MIUI OS, Its came with Android 13.
Key Features Of Poco C65
31,999/- RS 6GB+128
35,999/- RS 8GB+256

Pictures Of Poco C65
Detail Specification Of Poco C65
Build In
| Model | Poco C65 |
| Dimension | 168 x 78 x 8.4 mm |
| Color | – Black – Purple – Blue |
| Weight | 192 g |
| Material | Plastic |
| Operating System | MIUI 14 |
| Android Version | Android TM 13 |
| Chipset (SoC) | Mediatek Helio G85 |
| Type (Process ) | 12 nm (Nanometers) |
| Processor (CPU) | 2 x 2.0 GHz ARM Cortex-A75 , 6 x 1.8 GHz Cortex-A55 |
| Cores | 8 (Octa-core) |
| Frequency (CPU) | 2000 MHz Megahetz |
| GPU (Graphical Processing Unit) | ARM MALI-G52 core : 2 |
| Frequency (GPU) | 1000 MHz Megahetz |
Network And Connectivity
| Network | 2G / 3G / 4G |
| Bandwidth | 2G:GSM 2|3|5|8 3G:HSDPA B1|5|8 4G:LTE B1|2|3|4|5|7|8|20|28A|28B|38| 41(120M) |
Data
| GPRS | ✔️Yes |
| EDGE | ✔️Yes |
| 3G | ✔️Yes |
| 4G | ✔️Yes |
| 5G | No |
Camera Poco C65 (Front/Rear)
| Rear | – 50 Megapixel, f/1.6, (Wide) – 2 Megapixel (Depth), f/2.4 – 0.08 Megapixel Auxiiary AI Lens |
| Front | – 8 Megapixel, f/2.4, (wide) |
| Flash | Rear Dual Flash + Front Flash |
| Scene Modes | – Video – Continuous Shooting – Auto-focus – AI CAM, – Beauty – Digital zoom – Portrait – AR SHOT – DOCUMENTS |
| Video Recording | – 30FPS/1080P – 30FPS/720P – 30FPS |
Memory/Storage Poco C65
| ROM | – 128 Gigabytes – 256 Gigabytes |
| RAM | *12 Gigabytes (6GB + 6GB Expendable Ram) *16 Gigabytes (8GB + 8GB Expendable Ram) |
| Frequency (RAM) | 1800 MHz (megahertz) |
| Type | LPDDR4X |
| Memory Card | microSD microSDHC microSDXC |
| External Memory | up to 1TB |
Sensors & Tools
| G-Sensor | ✔️Yes |
| E-Compass | ✔️Yes |
| Gyroscope | ✔️Yes |
| Light Sensor | ✔️Yes |
| Proximity Sensor | ✔️Yes |
| Fingerprint Sensor | ✔️Yes (Side-mounted fingerprint) |
| SAR Sensor | ✔️Yes |
Multimedia and Entertainment
| Audio Player | MP3, FLAC, OGG, WAV, AAC |
| Ringtone Format | MIDI, MP3 |
| Video Player | MP4,MKV,TS,3GP,WEBM |
| Picture Format | PNG, JPEG, BMP, GIF |
| FM Radio | ✔️Yes |
| Voice Recording | ✔️Yes |
| Game | ✔️Yes |
Battery and Power Poco C65
| Capacity | 5000mAh (Milliampere) |
| Type | Li-Polymer |
| Talk Time | 5 Hours |
| Standby Time | 80 Hours |
| Charging | 18W, 9V/2A (Non-removable) |
Connection
| SIM Card Slot | Dual Nano SIM + Micro SD |
| GPS Navigation | ✔️Yes |
| WiFi (WLAN) | Wi-Fi 802.11 (a/b/g/n/ac) |
| Bluetooth | ✔️Yes, 5.3 |
| USB Port | ✔️Yes MICRO-USB/ TYPE-C 2.0 |
| OTG | ✔️Yes |
| Earphone Jack | ✔️Yes |
| Charge Output | 9V Volts / 2A Amps |
| FM Radio | ✔️Yes |
| NFC | ✔️Yes |
| VoLTE Support | ✔️Yes |
Display and Design Poco C65
| Size | 6.74″ Inch |
| Screen-To-Body Ratio (Display Area) | 83. 9% |
| Type | IPS |
| Resolution | HD 720 x 1640 |
| Pixel Density | 260 ppi (pixel per inch) |
| Material | LCD |
| Peak Brightness | 600 nits cd/m² |
| Refresh Rate | 90Hz |
| PWM Frequency | – |
| Aspect Ratio | 2.222:1 |
| Touch Sampling Rate | Up to 360Hz@2 fingers |
| Other Features | – Multi-touch – DCI-P3 WIDE – 2.5D Curved Glass – Panda Glass |
message
| ✔️Yes | |
| MMS | ✔️Yes |















